4311125. SITTANDE DAM - Correns, Erich 1848.
Litografi, signerad till vänster och daterad 1848, Erich Correns (* 1821 i Köln, † 1877 i München) var en tysk genre- och porträttmålare, fick sig ett rykte som porträttmålare genom porträtt av kända medborgare, många uppdrag från det borgerliga och ädla Münchensamhället (källa Wikipedia), här en knäböjning av en sittande dam, fint klädd, ca. 30 x 40 cm, bakom glas i fasad ram ca. 40 x 50 cm.