431074. ORREFORS. skål och askkopp, 2. 1900-talets hälft.
Färglös tjockväggig kristall. Skål i fyrpassad bladform, höjd 10,5 cm diameter 24,5 cm; askkopp med djupt hack, höjd 5,5 cm diameter 18,5 cm. Alla signerade ”Orrefors” och numrerade Sverige.