430940. FIGURINER, 5 st, efter John Bauer, ur Troll och Tuvstarr, Rosa Ljung, keramik, 1900-talets andra hälft.
Samtliga etikettmärkta. Försedda med grönt tyg undertill.
1 st tuvstarr, höjd 13 cm.
4 st troll, höjd 14-20 cm.
Bruksslitage, största troll med ett smärre nagg på kappa vid höger hand.