HANS HAHN-SEEBRUCK. Manlig naken liggande, olja på duk, sign.and dat.1983.

430778. HANS HAHN-SEEBRUCK. Manlig naken liggande, olja på duk, sign.and dat.1983.

tupp- Seebruck, manlig naken liggande, olja på duk, sign.und dat.1983

ytterligare dimensioner på begäran

Mått: 44 x 78,5 cm

Hans Hahn-Seebruck beviljades en ålderdom. ”Den som kan älska konst förblir frisk hela livet”, var hans motto. Han dog 2014 vid 93 års ålder. Han var känd i området. Född i Gültstein bodde han i det tidigare bruket i nästan 80 år. På 1930-talet hade hans föräldrar köpt fastigheten. Det förstördes dock i ett luftangrepp. Fader Johann tupp byggde om gården, där hans son bodde till slutet. Konstnären betonade senare den nära anslutningen till pirfabriken genom att inkludera tillägget ”Seebruck” i hans namn.(http://www.swp.de).

Bra tillstånd av bevarande.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått: 44 x 78,5 cm

Bra tillstånd av bevarande.

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 5 847