TAKLAMPA samt VÄGGLAMPA, mässing, troligen Italien, 1900-talets andra hälft.

430408. TAKLAMPA samt VÄGGLAMPA, mässing, troligen Italien, 1900-talets andra hälft.

Taklampa för 9 st ljuspunkter. Komplett med glaskupor. Totalhöjd 82,5 cm, diameter ca 55 cm.
Taklampa med glaskupa, samma serie, totalhöjd 24 cm.

Bruksslitage, kupor naggade vid öppningar, ej funktionstestade.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 091