430408. TAKLAMPA samt VÄGGLAMPA, mässing, troligen Italien, 1900-talets andra hälft.
Taklampa för 9 st ljuspunkter. Komplett med glaskupor. Totalhöjd 82,5 cm, diameter ca 55 cm.
Taklampa med glaskupa, samma serie, totalhöjd 24 cm.
Bruksslitage, kupor naggade vid öppningar, ej funktionstestade.