SPECERIBURKAR, 6 st, OCH SKEPPOR, 2 st, keramik, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

429612. SPECERIBURKAR, 6 st, OCH SKEPPOR, 2 st, keramik, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Burkar för socker, risgryn, havregryn, frukt, potatismjöl, kaffe. Skeppor för mjöl och salt. Höjd ca 19 cm.

Två burkar och skepporna saknar lock. Krackelyr. 1 burk med sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 692