EUGENE FICHEL. Frankrike, akvarell på papper, 1881.

429608. EUGENE FICHEL. Frankrike, akvarell på papper, 1881.

Benjamin Eugene Fichel (1826/08/30 Paris - 1895/02/02 Paris); Vattenfärg på papper, signerad och daterad 1881, inramat i passepartout bakom glas. Mått ca 39 x 49 cm ram, Passepartout 17,5 x 25,5 cm Fichel var en student av Paul Delaroche och senare arbetade i studion av Ernest Meissonier.

Synliga tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Synliga tecken på ålder.

Antal besök: 962