4286994. VÄGGLAMPOR, ett par, Asea, 1940-tal.
Mässing med snäckformad skärm av råglas, en ljuspunkt vardera.
Höjd ca 25 cm, bredd ca 25 cm.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Allmänt bruksslitage, någon färgrest till glas.
Swedish Grace & Modernism