428518. KISTA, barock, 1600/1700-tal.
Proveniens Carin Nilsons ateljé. Rikt skuren dekor med bland annat amoriner, bladverk och porträtt, smidesbeslag, längd ca. 119, bredd 53, höjd 63 cm.
Åldersrelaterat slitage, lock med sprickor, skador på ben. Renoverad och kompletterad.
Nyckel/nycklar finns.