SUGAI KUMI. Grafik ur sextetter: "Portrait Kumi Sugai", daterad 1967.

427488. SUGAI KUMI. Grafik ur sextetter: "Portrait Kumi Sugai", daterad 1967.

Kumi Sugai (1919/03/13 Kobe - Kobe 1996/05/14); Japansk pionjär inom västerländsk abstrakt expressionism, representerad på Documenta och Biennalen. troligen Serigrafi, sign. både i trycket och nedre vänstra hörna, inramat bakom glas. Mått ca ram 24,5 x 29,5 cm, ark 19 x 23 cm.

Gott skick, oöppnad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gott skick, oöppnad.

HannoVerum
Antal besök: 1 267