ÅKDYNA 'flossa', Skåne, monogram EPD och daterad 1848.

427310. ÅKDYNA 'flossa', Skåne, monogram EPD och daterad 1848.

Yllebroderi med klippt lugg, mot svart botten. Dekor av de tre vise männen, rosor och hjärtan. Bred schackrutig ytterbård. Hörntofsar av klippta tygremsor. Öglor för upphängning.
100x50 cm.

Slitage, ställvis hårt.

Gör en kostnadsfri värdering!

100x50 cm.

Slitage, ställvis hårt.

Antal besök: 1 284