ÅKDYNA från Oxie eller Skytts härad, Skåne. Sent 1800-tal.

427294. ÅKDYNA från Oxie eller Skytts härad, Skåne. Sent 1800-tal.

Rölakanteknik. Möntret är en kombination av figurala motiv och blixtmönster och centralt en stor bäckahäst. Bårderna med fågelmotiv och hjortar.
74x45 cm.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

74x45 cm.

Smärre bruksslitage.

Antal besök: 1 748