KAFFE- och TESERVIS, 56 delar, flintgods, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

425663. KAFFE- och TESERVIS, 56 delar, flintgods, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

Servisen består av:
10 tekoppar (vit glasyr) samt 10 underfat
5 kaffekoppar (vit glasyr) samt 6+2 underfat
12 assietter (vit glasyr)
1 kaffekanna
1 gräddkanna
1 sockerskål
4 serveringsfat i olika storlekar (längd 35 samt 23 cm)
6 äggkoppar.

Smärre bruksslitage, enstaka nagg kan förekomma.

Gör en kostnadsfri värdering!

Servisen består av:
12 assietter (vit glasyr)
1 kaffekanna
1 gräddkanna
1 sockerskål
6 äggkoppar.

Antal besök: 983