MAX BILL, Junghans, köksklocka med timer, 1950-tal.

4253445. MAX BILL, Junghans, köksklocka med timer, 1950-tal.

Emaljerad metall. 27x19cm. Nyckel finns.

Skapad 1956 av Max Bill tillsammans med sina studenter vid Designhögskolan i Ulm baserat på en ritning av hans "idealklocka".

Bruksskick. Smärre missfärgning vid glasets gångjärn. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 560