GLAS, 4 delar, bl a Kai Franck, Timo Sarpaneva och Tapio Wirkkala, Finland.

424237. GLAS, 4 delar, bl a Kai Franck, Timo Sarpaneva och Tapio Wirkkala, Finland.

Skål med handtag, grönt glas, "Sargasso", Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 17 cm
Vas, signerad "Tapio Wirkkala - 3429", höjd 17,5 cm
Vas, etikettmärkt Iittala, höjd 21,5 cm
Ytterfoder, signerat TS, Timo Sarpaneva, Iittala, diameter 22, höjd 13,5 cm.

Slitage. Sargasso-skål med spricka / skada (möjligen från tillverkningen). Minsta vasen med nagg. Yttefoder med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 088