Den stora cocktail ringen är utfört i silver 925 och även så stämplad i ringen samt signerad NTF. Ringhuvudet består av 19 ovala fasettslipade, glödande rubiner om 6,55 ct. Ringstorlek 53/54 = inre diameter av ringen skena 17,1 mm, ringhuvudet 23 x 19,3 mm, vikt 7,0 gram.
Mycket gott skick.
Mycket gott skick.