4227501. ANTON MELBYE (1818-1875). segelfartyg.
Anton Melbye (1818-1875), segelfartyg, teckning med blyerts och svartkrita, vit, 1849, signerad och daterad nere till vänster, ca. 7,5 x 14 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 25 x 28 cm
Liksom sina bröder studerade den danska konstnären Anton Melbye vid Akademin i Köpenhamn och var privatstudent hos Christoffer Wilhelm Eckersberg. I Hamburg och den dåvarande danska staden Altona hittade Melbye samlare och beskyddare från 1840-talet och deltog regelbundet i lokala utställningar. Han är en av Hamburgs mest populära marinmålare på 1800-talet.