TEMPELRELIEF, 1800-tal, Krishna.

422577. TEMPELRELIEF, 1800-tal, Krishna.

Södra Indien mitten av 1800-tal, huggen Krishna, den åttonde inkarnation av Vishnu med en rik kropp smycken och bulle dekorerad med påfågelfjädrar, i sin högra hand håller sin flöjt, innefattar vänster en bellied fartyg honom från knä vid hans fötter ung kvinna (förmodligen Kubja) serveras, bakom fångst av dekorerade valv med Simhamukha Graduation (magisk lejon mask symboliserar solen, tid och död) och enkel rektangulär bas, H. / B.ca.122 / 75cm.

Tecken på ålder, slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tecken på ålder, slitage.

Antal besök: 1 125