LYKTOR, 2 st samt FOTOGENLAMPA, mässing och koppar, 1900-tal.

422499. LYKTOR, 2 st samt FOTOGENLAMPA, mässing och koppar, 1900-tal.

Lykta, för ett ljus märkt Limehouse Lamp Co, längd 19,5, höjd ca 30 cm.
Lykta med handtag, mässing, för fotogen, höjd ca 30 cm.
Fotogenlampa, diameter 14, total höjd 30 cm.

Slitage, skador. Fotogenlampan saknar delar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 416