MATSALSGRUPP, 9 delar, ljus ek, bondrokoko, tidigt 1900-tal.
422085. MATSALSGRUPP, 9 delar, ljus ek, bondrokoko, tidigt 1900-tal.
Bord, höjd 77 cm, längd 140 cm, bredd 110 cm, kopplade ben, maxstorlek med utdragsskivor 110 x 256 cm.
8 st stolar, höjd 101,5 cm, skinnsits bredd 47 cm, benen bredd 52,5 cm.
2 st utdragsskivor, bredd 58 cm.
#422093 #422160.
Förekomst instabila stolar.
Skinnsitsarna slitage och defekter.
Bordsskivan har någon defekt och slitage.
Slitage i övrigt.
#422093 #422160.
Förekomst instabila stolar.
Slitage i övrigt.