HÖRNSKÅP, bemålat, allmoge, 1800-tal.

422003. HÖRNSKÅP, bemålat, allmoge, 1800-tal.

Höjd 202 cm, bredd 75 cm, tre dörrar, senare bemålning blågrönt med röda kannelyrer och blommåleri, 1800-tal, bär datering 1841, underliggande originalmålning.

Bruksslitage, repor och hack, orangrepp på bakstycket.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 116