422003. HÖRNSKÅP, bemålat, allmoge, 1800-tal.
Höjd 202 cm, bredd 75 cm, tre dörrar, senare bemålning blågrönt med röda kannelyrer och blommåleri, 1800-tal, bär datering 1841, underliggande originalmålning.
Bruksslitage, repor och hack, orangrepp på bakstycket.