Ek. Bord med kopplat underrede, 2 karmstolar, 8 stolar samt serveringskänk. Skuren dekor på övre ryggbricka.
Bord med 2 utdragsskivor, mått utan skivor 134 x 98 cm, med ilägg 236 x 98 cm. Skänkens längd 110 cm.
Bruksslitage. Lagningar på några stolar. Skruvar saknas på högra dörrens gångjärn. Märken på skänkens skiva. En stol ranglig.