HALSBAND, ARMBANDS samt RING, brons, Finland, 1900-tal.
418365. HALSBAND, ARMBANDS samt RING, brons, Finland, 1900-tal.
Halsband med hängen, emaljdekor, hänge stämplad Kalevala Koru, längd ca 41 cm.
Ring samt armband, justerbar/öppen form, troligen ur serien "Renmoosblüte”, Hannu Ikonen.