Partiet består av en vas (höjd 23 cm), formgiven av Sven Palmqvist för Orrefors samt 2 skålar signerade Orrefors, 1 skål signerad Strömbergshyttan och 3 skålar med vindruvedekor av Lars Hellsten.
Smärre repor.
Smärre repor.