CHARLES & RAY EAMES. fåtölj.

417449. CHARLES & RAY EAMES. fåtölj.

Design: Charles & Ray Eames 1956
Tillverkare: Vitra (omärkta)
Version ca 70-tal
Fot aluminiumram vridbar med plywoodskal. Löstagbara dynor av svart läder.

Mått stol:
sitthöjd 38 cm
Total höjd ca 84 cm
totalbredd ca 84 cm
djup ca 85-91 cm.

Det finns mindre slitage. Små ofullkomligheter i faner på kanterna av skalen. Öglorna för att fästa sittdynan har restaurerats. Fyra små hål på undersidan av sittskalet har retuscherats.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tillverkare: Vitra (omärkta)
Version ca 70-tal

Mått stol:
sitthöjd 38 cm
Total höjd ca 84 cm
totalbredd ca 84 cm
djup ca 85-91 cm.

Antal besök: 2 364