Örhängena är tillverkade och stämplade i 925 silver och helt förgyllda i 585 gult guld. Tre polerade jadebollar i förskjutna storlekar är anordnade på var och en av de gångjärnshakar med de fläktade ändarna.
Örhängenas längd 4 cm, diameter på jadekulorna från 4,1 mm, 6,0 mm till 8,1 mm. Vikt 4,85 gram.
Mycket bra kvalitet jade kvalitet från Kanada. Bibehållen bevarande.