415270. TAKLAMPA, "Crystal", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Ytterkupa av klarglas. Innerkupa samt stomme av mässing med perforerad dekor. Etikettmärkt.
Höjd till kabelbörjan 42 cm.
Största diameter 32 cm.
Bruksslitage, ett minutiöst nagg på mynning, ej funktionstestad.