413655. ART DECO HALSBAND med JADE silver 800.
Konstdekorationshalsband i 800 silver, även stämplat på stämpelplattan framför spännet. Stor kätting med stor polerad ljusgrön jade rondelle och silver tofs.
Kedjans längd 90 cm, upphängningslängd 9 cm, diameter 3 cm, vikt 51 gram.
Vackert art deco smycke som ett exempel på japonism i Tyskland från 1920-talet.