ÉDOUARD PAUL DELABRIERRE. Skulptur i delvis förgylld och patinerad brons av två vaktlar. Signerad Delabrierre.
412729. ÉDOUARD PAUL DELABRIERRE. Skulptur i delvis förgylld och patinerad brons av två vaktlar. Signerad Delabrierre.
Naturalistisk jaktskulptur av två vaktlar på klippformation med växtlighet. Bär signatur Delabrierre. Utmärkt med guldmedalj för världsutställningen 1889.
Längd 27,5, höjd 20,7 cm.
Undertill med borrhål för montering, spår efter trolig lagning under höger vaktel.
Längd 27,5, höjd 20,7 cm.