411608. ADOLF HOSSE. "Pferdemarkt". Storformat.
Adolf Hosse (1875 Hanau - 1958 Hammelburg); Olja på duk sign nedre vänstra och daterad 1910, svart inramning med guld trim. Mått ca ram 161 x 147 x 6 cm, målning 143 x 135 cm.
färgdefekt på hovarna samt och liten spricka, utöver enstaka små saknade delar, enskilda retuscher. Nötning av ramen.