Crescent världsmästarcykeln, orange originallack, 10 vxl, campagnolo växlar, Ideale lädersadel, originalpump.
Cykeln är lätt ombyggd, alla originaldelar medföljer såsom fälgar för tubdäck med campagnolo nav, styre, styrstam, handbromsgrepp, växelförare.
Proveniens: Cykeln har tillhört en av reserverna i Svenska cykellandslaget och beställdes från Varberg i Februari 1969.
Bruksskick, repor och smärre slitage, fungerar utmärkt, nyligen använd.