TÄVLINGSCYKEL, Crescent Värdsmästarcykeln, 1969 års modell.

411599. TÄVLINGSCYKEL, Crescent Värdsmästarcykeln, 1969 års modell.

Crescent världsmästarcykeln, orange originallack, 10 vxl, campagnolo växlar, Ideale lädersadel, originalpump.

Cykeln är lätt ombyggd, alla originaldelar medföljer såsom fälgar för tubdäck med campagnolo nav, styre, styrstam, handbromsgrepp, växelförare.

Proveniens: Cykeln har tillhört en av reserverna i Svenska cykellandslaget och beställdes från Varberg i Februari 1969.

Bruksskick, repor och smärre slitage, fungerar utmärkt, nyligen använd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 11 247