SOFFA, "Cromwell", Arne Norell, Norell, 1960-tal.

410500. SOFFA, "Cromwell", Arne Norell, Norell, 1960-tal.

Senare klädsel. Handvävt tyg i ull med Gripsholmsrutor. Passpoal i läder. Lösa plymåer med dragkedjor. Fodertyg i lin. Ben i ek. Längd 215 cm.

Formgiven av Arne Norell 1961. Inköpt under 1960-talet av nuvarande ägare.

Minimalt bruksslitage. Mindre märken på ben.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 5 139