Senare klädsel. Handvävt tyg i ull med Gripsholmsrutor. Passpoal i läder. Lösa plymåer med dragkedjor. Fodertyg i lin. Ben i ek. Längd 215 cm.
Formgiven av Arne Norell 1961. Inköpt under 1960-talet av nuvarande ägare.
Minimalt bruksslitage. Mindre märken på ben.