MATSERVIS, 60 delar, porslin, förgylld dekor, Edward Hald, Karlskrona, 1900-tal.

410473. MATSERVIS, 60 delar, porslin, förgylld dekor, Edward Hald, Karlskrona, 1900-tal.

18 mattallrikar, diameter 25 cm
12 djupa tallrikar, diameter 25 cm
8 assietter, diameter 22 cm
10 mindre tallrikar, diameter 18 cm
7 uppläggningsfat, längd mellan 32-45 cm
2 uppläggningssskålar, längd 21 cm
Terrin inklusive lock, samt tillförande fat, höjd 27 cm
Tillbringare, höjd 20 cm

Set för salt/peppar/senap medföljer.

Bruksslitage.
1 såsskål med nagg samt dekorsläpp.
1 liten tallrik med dekorsläpp
1 assiett med nagg.
1 uppläggningsfat med lagning.
Terrin med färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

8 assietter, diameter 22 cm
Tillbringare, höjd 20 cm

Bruksslitage.
1 assiett med nagg.
Terrin med färgbortfall.

Antal besök: 3 869