COLLIER, doserad bärnsten, från La Toca gruva Dominikanska Republiken med insekter inuti, ca 40-50 miljoner år gamla.

410326. COLLIER, doserad bärnsten, från La Toca gruva Dominikanska Republiken med insekter inuti, ca 40-50 miljoner år gamla.

längd 45 cm, med reglerbart lås i silver, 47 st stenar med insekter samt växtmaterial (plant material) Illustrerad bild över vilka insekter, samt förteckning från Naturhistoriska Museet Göteborg,
reportage i Alingsås Tidning
reportage i BT
länk till tidigare auktion i Sommerset av likvärdigt halsband.

smärre slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

reportage i Alingsås Tidning
reportage i BT

smärre slitage.

Herrljunga Auktionsverk
Antal besök: 2 055