längd 45 cm, med reglerbart lås i silver, 47 st stenar med insekter samt växtmaterial (plant material) Illustrerad bild över vilka insekter, samt förteckning från Naturhistoriska Museet Göteborg, reportage i Alingsås Tidning reportage i BT länk till tidigare auktion i Sommerset av likvärdigt halsband.
smärre slitage.