Joh. Amos Comenii Orbis Sensualium Pictus, Hoc est Omnium principalium rerum & in vita actionum Pictura & Nomenclatura. Den synliga Werlden, Det är alla de allmännaste Tingens Afmålning och Nämnande, på Latin, Swenska och Fransysk. Le Monde Visible, Cest a Dire; Peinture & Nomenclature des Objets Les plus Commus. Förbättrad upplaga. Stockholm Tryckt hos Anders Jacobsson Nordström, 1796, På Des Förlag.
Slitage, skador, fläckar. Ej genomgången.