409636. JADE RING silverguldpläterad.
Extravagant damring arbetade i 925 silver och massivt guldpläterad i 585 gult guld.
Ring med slät ringband och rutnätformade öppna ringaxlar.
Ringhuvudet är inställt med en oval skoggrön jade cabochon av mycket fin färg och god kvalitet.
ringbandets innerdiameter 18,8 mm = ringstorlek 59
jade 9,5 x 7,6 mm
Vikt 4,0 gram.
jade 9,5 x 7,6 mm
Vikt 4,0 gram.