409506. ART DECO LAMPA.
409506. ART DECO LAMPA.
Art Deco taklampa - 1920-/30-talet, rund skål skugga gjord av rosa matt etsat pressat glas med stiliserade blomma ornament, metallfästen i form av kvinnors huvuden, enda flamma elektrifierad, sign.Degué, d.ca.35.5, h.ca. 60cm (inkl. kedjesupphängning).
tecken på användning och ålder; övergripande gott skick.