SPEGELLAMPETTER, ett par, förgyllda, gustavianska, 1700-tal.

409177. SPEGELLAMPETTER, ett par, förgyllda, gustavianska, 1700-tal.

Förgyllda, med krön i form av rosett, pärbård runt spegel.
Höjd 64, bredd 40 cm.

Smärre slitage, senare omförgyllda. Senare krön på en spegel samt senare ljusarmar. Oläsbar lapp bakpå krön. Några bortfall i silvret på själva spegelglaset.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 64, bredd 40 cm.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 835