72 st almanackor från 1671-1799.
Ej komplett svit.
Tre stycken från 1600-talet: 1671, 1679 och 1699.
Mått låda 30x12x11 cm.
Efter önskemål har de tidigaste almanackorna dubbelkontrollerats ifall de är kompletta.
De från 1600-talet och fram till 1748, dvs 12 st, framstår som kompletta med alla sidor.
De som saknar sidor eller annat uppfattar vi är de som har handskrivna noteringar.
Varierat bruksslitage, ej fullständigt genomgånget.
Ej komplett svit.
Mått låda 30x12x11 cm.