BOK, "Justi Lipsii De Cruce Libri Tres", Justus Lipsius samt "De Cruce Christi", Thomas Bartholin, Amstelodami, 1670.
408961. BOK, "Justi Lipsii De Cruce Libri Tres", Justus Lipsius samt "De Cruce Christi", Thomas Bartholin, Amstelodami, 1670.
De Crus Libri Tres med graverad frontespis och titelblad, samt 18 graverade bilder varav 8 utvikbara.
De Cruse Christi med graverat titelblad samt 6 graverade bilder.
Pergamentband.
Graverad etikett limmad på främre pärmens insida: "Ex Bibliotheca Hermaniana.
Slitage, fläckar, skador, Ej fullständigt genomgången.
Pergamentband.