408539. SERVIS, 92 delar, flintgods, "Vindsäter", Rörstrand, 1930/40-tal.
9 kaffekoppar med fat, 11 tekoppar med fat, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 13 mattallrikar, 16 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 8+9 assietter, soppterrin, 7 uppläggnigsfat, 2 uppläggningsskålar, såsskål.
Slitage, nagg, krackelyr, missfärgningar. Terrin med hårstråsprickor.