2 volymer, Bruks-Idkares Städers och Borgerskaps ömse Förmoner och Skyldigheter i Stöd af Författningar utgifne af Jacob Albrecht Flintberg, Notarius i Kongl- Maj:ts och Rikets Commerce-Collegio. Tryckt hos Controlleuren C.G. Cronland Stockholm 1788-89
Första delen samt Andra delen Om rikets Städer, Första Afdelningen.
2 volymer, Svea Rikets Historia från de äldsta tider till Konung Carl XII:s död af Fr Rühs. Översatt af A. M. Strinnholm. Stockholm, 1825 hos Zacharias Haeggström. Fjerde Delen. Femte och Sista delen, det står 5,6 Del. på bokens rygg.
Svenska Akademiens Handlingar ifrån år 1786. Andra Delen, Stockholm, Tryckt hos Carl Delén 1802.
Kongl. Krigs- Vetenskaps- Akademiens Handlingar År 1871, Stockholm 1871. P. A. Norstedt & Söner, Kongl. Boktryckare.
London och Engelska Nationen. En Statistisk och Moralisk beskrifning af I.L. Ferri de S:t Constant, 1808.
Slitage, skador, fläckar. Ej genomgångna.