408388. HERRARMBANDSUR, Avia, kronograf, 1960-tal.
Diameter 36 mm, boett i stål, mekaniskt urverk baserat på Landeron Caliber L149, svart urtavla med vita register, alla funktioner fungerar felfritt.
Minimalt slitage, urverket och samtliga funktioner fungerade felfritt vid test.