SKÅL, Kina, sannolikt 1800-tal med Xianfengs märke.

408013. SKÅL, Kina, sannolikt 1800-tal med Xianfengs märke.

Blåvit underglasyrdekor av blomslingor och skrivtecken inom reserver. Invändigt dekorerad med blomslingor samt molnband längs mynningskanten. Höjd 6,5, diameter 23,7 cm.

Nagg på fotringens insida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nagg på fotringens insida.

Antal besök: 1 055