407747. OFFICERSSABEL, Sverige, 1800-talets andra hälft.
Längd 100 cm, sabel av sk. "tillåten modell" från ca 1860-1880, klingbasen märkt med GE Svalling, Mölntorp, förgyllt fäste närmast likt m/1859, kavel av hajskinn, fästet märkt undertill med svärdfejarstämpel, förnicklad balja med en koppelring.
Bruksslitage, stötlädret saknas vid klingbasen, fästet något löst, klingan med spår av korrosion/intorkat fett.