407422. BOK, "Illustrerad Trädgårdstidning. Månadsskrift för trädgårdskonstens idkare och vänner i norden", Årgång I-V, Göteborg, 1858-1862.
Årgång 1-2 tryckt hos Hedlund & Lindskog, Årgång 3-5 Handelstidningens Bolags Tryckeri.
Varje årgång vardera innehåller 12 kolorerade planscher. Årgång 1-2 innehåller dessutom 6 okolorerade planscher.
Halvfranskt band.
Slitage, skador, fläckar. En kolorerad plansch (Lind) saknas i årgång 2. Ej fullständigt genomgången.