VASER, samt fat, 4 delar, devis glaserad keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.

407281. VASER, samt fat, 4 delar, devis glaserad keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.

VAS, "Vinga", Ingrid Atterberg, Upsala Ekeby, 1955-57 Stämplad 2219. Höjd 33,5 cm
VAS, "Yondel/Gondel", Ingrid Atterberg, Upsala Ekeby, 1959-65 Stämplad 2434. Höjd 24 cm
KRUS, "Grafit/Ruta", Mari Simmulson, Upsala Ekeby, 1963-63, Höjd 20 cm
FAT, Mari Simmulson, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft, 8,3 x 8,3 cm.

Bruksslitage, vaser med små avslag och nagg, kruset med litet nagg i underkant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 3 221