BÖCKER, 3 volymer, "Nordiska Museets möbler från Svenska Herremanshem", del I-III, Stockholm 1931-1935.

407012. BÖCKER, 3 volymer, "Nordiska Museets möbler från Svenska Herremanshem", del I-III, Stockholm 1931-1935.

Nordiska Museets Förlag. Tryckt hos Nordisk Rotogravyr, Stockholm.
Halvfranska band. Övre guldsnitt.

Del I: 1500- och 1600-talen. Vasatiden och den Karolinska tiden. Renässans och Barock.

Del II: 1700-talet. Frihetstiden och Gustaf III:s tid. Senbarock, Rokoko och Gustaviansk stil.

Del III: 1800-talet. Gustav IV Adolfs - Karl XIV Johans tid. Sengustaviansk och Karl-Johan-stil.

Slitage, skador, fläckar. Ej genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 749