407012. BÖCKER, 3 volymer, "Nordiska Museets möbler från Svenska Herremanshem", del I-III, Stockholm 1931-1935.
Nordiska Museets Förlag. Tryckt hos Nordisk Rotogravyr, Stockholm.
Halvfranska band. Övre guldsnitt.
Del I: 1500- och 1600-talen. Vasatiden och den Karolinska tiden. Renässans och Barock.
Del II: 1700-talet. Frihetstiden och Gustaf III:s tid. Senbarock, Rokoko och Gustaviansk stil.
Del III: 1800-talet. Gustav IV Adolfs - Karl XIV Johans tid. Sengustaviansk och Karl-Johan-stil.
Slitage, skador, fläckar. Ej genomgångna.