406991. BOK, "Tekniker inom bildkonsten", Per Bjurström, med 5 signerade grafiska blad, bland annat Olle Baertling, Stockholm 1956.
Utgiven av Svenska Tryckeriaktiebolaget Stockholm 1956.
Boken är numrerad 76/200.
Med skyddskassett.
Boken innhåller 5 signerade grafiska originalblad.
Randi Fisher, linoleumsnitt.
Torsten Billman, träsnitt, monogramsignerad i trycket.
Karin Persson, exlibris, trägravyr, monogramsignerad.
Karl Axel Pehrson, färglitografi.
Olle Baertling, Seriegrafi.
Band med slitage, skador på rygg. Inlagan något gulnad. Kassett med slitage, skador.