KERAMIK, 4 delar, Upsala-Ekeby, 1900-talets andra fjärdedel.

406642. KERAMIK, 4 delar, Upsala-Ekeby, 1900-talets andra fjärdedel.

Grönskiftande kopparoxidglasyr. Märkta undertill.
Hänkelvas, nagg höjd 24,5 cm.
Skål, lagning mynning, 24 x 22 cm.
Skålfat på fyra fötter, 28 x 28 cm.
Hänkelskål, avslag ext. krak, diameter 25 cm.

Bruksslitage, hänkelvas med naggar på fotring samt på hänklar, skål med lagning vid mynning, hänkelskål extensivt krakelerad med ett stort avslag vid mynning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Hänkelvas, nagg höjd 24,5 cm.

Antal besök: 653